JanaH Blog

UČÍME SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE

Tento článok nebude o tom, aby som vám múdro radila čo robiť… Tvárila sa, že viem prečo tak robiť, lebo sa vyznám, robím to tak a vy by ste ma v tom mali nasledovať. Nie je to tak! Často nerobím, neviem… No vôbec sa nepovažujem za ľahostajnú napriek tomu, že moje vedomosti o eko problematike sú ešte stále podpriemerné. Uznávam ľudí, ktorí sa tejto problematike venujú s presvedčením a odhodlaním túto osvetu šíria ďalej, aby sme si osvojili lepšie návyky a pomaly, ale isto spolu smerovali k lepšiemu zajtrajšku. Pretože áno, týka sa to aj nás. Mám takýchto ľudí okolo seba naozaj dosť. Niektorí o tom vedia  menej, niektorí vôbec nič, ale je to teraz akýsi trend vyzerať, že vieš, tak aspoň vyzerajú. Ale poznám veľa takých, ktorí vedia viac ako dosť a berú to naozaj zodpovedne. A tí sú dôležití.

Mám zákazníka, ktorý sa tejto problematike venuje na profesionálnej úrovni, informácie má podložené na reálnych faktoch, vie o čom hovorí a ja s ním, vždy veľmi rada, pri každej jeho návšteve v našom salóne, túto tému otvorím. Snažím sa informácie nie len nasávať, ale i brať si k srdcu. Chcem byť uvedomelá, no aby som o sebe povedala, že už naozaj som, priznám sa, že ešte musím prejsť pekný kus cesty. Skôr by som to špecifikovala, že sa snažím byť.

Som skrátka generácia vychovaná na desiatach zabalených v mikroténových sáčkoch, nákupoch v igelitkách, dvoch slamkách v drinku, umelých bábikách, lego stavebniciach, plastových flašiach, hygienických vložkách a celom tom sajrajte, ktorý nám život síce uľahčil, spríjemnil, no zároveň postupne ničil našu krásnu planétu.

Teraz mám syna ja, dokonca veľkého. A zrazu sa robí všetko inak. Zistíš, že čokoľvek si robil, robil si to zle. Je tu nová  generácia, vyspelejšia a vzdelanejšia, ako tá naša. Generácia, ktorá vie problém pomenovať. Práve na mojom synovi vidím progres. …že toto celé má zmysel a hlavne, že sa to dá. …že to nie je iba o tom, aby atraktívna blogerka/influencerka zapôsobila na svojich fanúšikov na sociálnej sieti, tak sa prezentuje, ako veľmi ekologicky žije a pritom často vieme, že realita je úplne iná, ale o tom, že sa to naozaj deje. A naše deti začali zachranovať to, čo my sme nevedomky ničili.

Ony uz vidia, že problém existuje a treba ho riešiť. Učia sa o tom v školách, zúčastňujú sa rôznych prednášok, pozerajú dokumenty, skrátka sú informovaní. Pristupujú k tomu zodpovedne, no hlavne tak nejak prirodzene a automaticky a to je to, čo nám dospelejším, či skôr narodeným chýba. Síce možno máme viac rozumu, alebo skúseností, ako ony no sme naprogramovaní a naučení úplne inak fungovať.

Napríklad, boli sme na dovolenke aj s mojou maminou. Skrátka tri generácie… Mamina si odnášala nápoj z pool baru a aby sa jej lepšie niesol, nezobrala si pohár jeden, ale dva, samozrejme plastové ( iný v pool bare nebol) zastrčené jeden do druhého. Nemyslela to zle, nemá internet, ani sociálne siete, keď si otvorí časopis, číta v ňom, čo ju baví a zaujíma. V telke pozerá seriály a v práci má kolegyne rovnakého veku. Samuel(vnuk) jej teda spravil prednášku. …prečo to spravila. …či to bolo nutné a či si uvedomuje, keby to spraví každý, aký dopad by to malo. Vôbec nechcel zapôsobiť, ani byť zaujimavý. …načo aj pred vlastnou babkou. Pre ňu je zaujímavý aj bez toho😃. Pokladal to skôr za povinnosť. Nie že by sme boli blbí či nevedomí, skôr pohodlní uponáhľaní a často ľahkomyselní. A toto je ten hlavný problém tejto doby.

Áno, Samuel je v našej rodine ten, ktorý nás učí NAOZAJ separovať odpad, nepoužívať VÔBEC slamky, nakupovať LEN do papierových tašiek (prípadne nosiť si vlastnú) a kopu iných vecí. Lebo on vie a chce a ja som pyšná na to, že si môžem práve z neho brať príklad. Že človek, ktorého som ja naučila chodiť, rozprávať, jesť s lyžicou, učí teraz mňa, aby bol zo mňa/nás lepší, uvedomelejší človek. A pre tieto momenty verím, že bude dobre. …raz určite! Ak aj nie úplne dobre, ale určite lepšie. A naša planéta sa  nám za to odvďačí. Alebo našim deťom, vnúčatám a tým ďalším generáciám, ktoré tu po nás budú. Aby zostali oceány oceánmi, lesy lesmi a vzduch vzduchom. …tým najčistejším. Stačí začať od seba!

Foto: Tomáš Figura – tom_loft

 

Pridaj komentár
*
*
*

INSTAGRAM

Instagram has returned invalid data.

Follow @janah_blog